Praktyka ta pojawiła się w XX wieku wraz z keratomią promieniową (nacięciem określonego obszaru rogówki), a zwłaszcza wraz z pojawieniem się lasera excimerowy pod koniec lat 80. w chirurgii rogówki, co sprawiło, że wszelkie wcześniejsze techniki stały się przestarzałe.
Laser excimerowy umożliwia rzeźbienie rogówki z absolutną precyzją rzędu mikrona!
Wraz z laserem excimerowym narodziły się techniki PRK (fotokeraktomia z celowaniem refrakcyjnym), a następnie LASIK (Laser Assisted In Situ Keratomileusis).
Pachymetria rogówki
Pupilometria
Pomiar refrakcji
Keratometria
Topografia rogówki
Krótkowzroczność
Krótkowzroczność charakteryzuje się niewyraźnym widzeniem z daleka. Ze względu na wydłużony kształt oka u osoby krótkowzrocznej obraz nie powstaje na siatkówce, ale przed nią. Powoduje to zaburzenia widzenia na odległość. Czasami krótkowzroczności towarzyszy astygmatyzm (zniekształcenie obrazu w poziomie lub w pionie).
Jeśli masz ponad 20 lat i Twoja krótkowzroczność jest stabilna, prawdopodobnie jesteś dobrym kandydatem do chirurgii refrakcyjnej, laserowej operacji rogówki. Jeśli masz również astygmatyzm, laser skoryguje obie wady wzroku jednocześnie.
Nadwzroczność
Nadwzroczność charakteryzuje się niewyraźnym widzeniem z bliska. Ze względu na krótszy kształt oka u osób dalekowzrocznych obraz nie powstaje na siatkówce, ale za nią. Powoduje to pogorszenie widzenia z bliska. Czasami nadwzroczności towarzyszy astygmatyzm, który zniekształca widzenie.
Jeśli twój wzrok jest stabilny, możesz rozważyć leczenie laserem excimerowy w celu zmiany kształtu rogówki i przywrócenia wyraźnego widzenia, ponieważ laser jednocześnie koryguje dalekowzroczność i astygmatyzm.
Astygmatyzm
Astygmatyzm charakteryzuje się poziomym lub pionowym zniekształceniem obrazów. W astygmatyzmie rogówka nie jest już kulista, lecz owalna. Skutkuje to problemami z czytaniem i mieszaniem niektórych znaków.
Astygmatyzm, często związany z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, można korygować samodzielnie lub łącznie.
Starczowzroczność
Prezbiopia pojawia się między 40 a 45 rokiem życia. Jest to naturalne zjawisko związane ze starzeniem się oka. Starczowzroczność to utrata ostrości obrazu przy widzeniu z bliska .
Czytanie staje się coraz trudniejsze i masz wrażenie, że Twoje ramiona stają się dłuższe. Starczowzroczność może łączyć się z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością i astygmatyzmem.
Trans-PRK
Trans-PRK to bezkontaktowa obróbka powierzchni. W PRK (fotokeratektomia refrakcyjna) laser abluje powierzchnię rogówki po oderwaniu mechanicznego nabłonka (szczoteczką lub szpatułką), który stanowi błonę ochronną rogówki. W przypadku Trans-PRK jest to laser excimerowy SCHWIND Amaris 500 produkcji niemieckiej, który bezkontaktowo wykonuje tę wstępną ablację do leczenia refrakcyjnego, czyli do korekcji wzroku.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli do oczu na kilka minut przed operacją, które powodują odrętwienie rogówki. Pacjent jest instalowany na fotelu chirurgicznym zapewniającym idealne ułożenie pod laserem. Zastosowanie retraktora umożliwia utrzymanie oka w pozycji otwartej bez bólu i ryzyka.
Femto-LASIK
FemtoLASIK to technika ALL LASER wymagająca 2 różnych laserów: pierwszy, laser femtosekundowy, wytwarza płatek rogówki, a drugi, laser excimerowy, umożliwia korekcję wzroku.
W tej metodzie laser korygujący widzenie jest aplikowany w grubości rogówki (a nie na jej powierzchni) po laserowym wycięciu płatka tkanki rogówki, który jest umieszczany z powrotem na miejscu po zakończeniu zabiegu.
Pierścień ssący jest umieszczany na oku, aby utrzymać go nieruchomo podczas zabiegu. Cięcie laserem femtosekundowym odbywa się za pomocą fotodysrupcji, bezbolesnego i precyzyjnego działania. Po zakończeniu cięcia chirurg za pomocą szpatułki chirurgicznej unosi tak przecięty płatek rogówki. Następnie można rozpocząć korekcyjną procedurę laserową, która jest ściśle identyczna z PRK powierzchniowym.