laserowa-korekcja-wzroku-htm

Laser

Zastosowanie lasera refrakcyjnego

Chirurgia refrakcyjna to termin określający wszystkie operacje oka mające na celu skorygowanie wady wzroku, którą zwykle leczy się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Dzięki niej możemy wyleczyć krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, ale także przeciwdziałać starczowzroczności.

Krótkowzroczność

do -12.00 dioptri

Nadwzroczność

do +6 dioptri

Astygmatyzm

do 6 dioptri

Starczowzroczność

+ 40 lat

Praktyka ta pojawiła się w XX wieku wraz z keratomią promieniową (nacięciem określonego obszaru rogówki), a zwłaszcza wraz z pojawieniem się lasera excimerowy pod koniec lat 80. w chirurgii rogówki, co sprawiło, że wszelkie wcześniejsze techniki stały się przestarzałe.

Laser excimerowy umożliwia rzeźbienie rogówki z absolutną precyzją rzędu mikrona!

Wraz z laserem excimerowym narodziły się techniki PRK  (fotokeraktomia z celowaniem refrakcyjnym), a następnie LASIK (Laser Assisted In Situ Keratomileusis).

Operacyjne wady wzroku

Czyli wady wzroku, które można skorygować za pomocą operacji z wykorzystaniem lasera refrakcyjnego. Należą do nich:  krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność lub starczowzroczność. Chirurgia refrakcyjna może skorygować każdy rodzaj wady wzroku. Istnieje jednak kilka warunków, które należy spełnić, aby zakwalifikować się do tej operacji:

01.

Pachymetria rogówki

konieczna jest znajomość grubości rogówki za pomocą pachymetrii przed jakąkolwiek operacją oka laserowego. Rzeczywiście, ponieważ korekcja laserowa obejmuje modyfikację rogówki, ta ostatnia nie może być mniejsza niż pewna grubość, ponieważ im większe zaburzenie widzenia, tym większe będzie „rzeźbienie” rogówki i dlatego będzie wymagało minimum „ grubość.
02.

Pupilometria

mierzy zmianę średnicy źrenicy w zależności od jasności w celu określenia obszaru, który ma być leczony laserem. Jeśli pomiar zostanie przeprowadzony nieprawidłowo, może to prowadzić do efektów pozabiegowych, takich jak nocne olśnienia, halo wokół źródła światła itp., prawdziwy dyskomfort podczas jazdy np. nocą. Na szczęście w większości przypadków zaburzenia te ostatecznie ustępują po 6 miesiącach.
03.

Pomiar refrakcji

badanie to jest konieczne w przypadku krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu lub starczowzroczności (są to ametropia lub anomalie refrakcji). Pozwala na określenie charakteru i zmierzenie wagi defektu optycznego do usunięcia. Refrakcję mierzy się w dioptriach.
04.

Keratometria

jest to pomiar promienia krzywizny rogówki i pozwala poznać wartość astygmatyzmu.
05.

Topografia rogówki

badanie konieczne przed każdą operacją refrakcyjną, polega na „odwzorowaniu” krzywizny i odciążenia rogówki. Ponieważ ta ostatnia część jest modyfikowana laserem, konieczna jest znajomość jej krzywizny, regularności i grubości oraz sprawdzenie, czy nie ma przeciwwskazań pochodzenia rogówkowego i wybór najlepszej techniki operacyjnej (PRK, Trans-PRK, Femto- LASIK lub inne).

Lasik

Technika laserowej korekcji wzroku Femto-LASIK

LASIK (Laser-in-situ-Keratomileusis) to technika operacyjna stosowana od ponad 20 lat. Na całym świecie ponad 40 milionów oczu zostało poddanych zabiegowi LASIK.

  • Femto-LASIK to technika ALL LASER wymagająca 2 różnych laserów.
  • Pierwszy, laser femtosekundowy wytwarza płatek rogówki
  • Drugi, laser excimerowy, umożliwia korekcję wzroku.

Krótkowzroczność

 

Krótkowzroczność charakteryzuje się niewyraźnym widzeniem z daleka. Ze względu na wydłużony kształt oka u osoby krótkowzrocznej obraz nie powstaje na siatkówce, ale przed nią. Powoduje to zaburzenia widzenia na odległość. Czasami krótkowzroczności towarzyszy astygmatyzm (zniekształcenie obrazu w poziomie lub w pionie).

Jeśli masz ponad 20 lat i Twoja krótkowzroczność jest stabilna, prawdopodobnie jesteś dobrym kandydatem do chirurgii refrakcyjnej, laserowej operacji rogówki. Jeśli masz również astygmatyzm, laser skoryguje obie wady wzroku jednocześnie.

Nadwzroczność

 

Nadwzroczność charakteryzuje się niewyraźnym widzeniem z bliska. Ze względu na krótszy kształt oka u osób dalekowzrocznych obraz nie powstaje na siatkówce, ale za nią. Powoduje to pogorszenie widzenia z bliska. Czasami nadwzroczności towarzyszy astygmatyzm, który zniekształca widzenie.

Jeśli twój wzrok jest stabilny, możesz rozważyć leczenie laserem excimerowy w celu zmiany kształtu rogówki i przywrócenia wyraźnego widzenia, ponieważ laser jednocześnie koryguje dalekowzroczność i astygmatyzm.

Astygmatyzm

Astygmatyzm charakteryzuje się poziomym lub pionowym zniekształceniem obrazów. W astygmatyzmie rogówka nie jest już kulista, lecz owalna. Skutkuje to problemami z czytaniem i mieszaniem niektórych znaków.

Astygmatyzm, często związany z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, można korygować samodzielnie lub łącznie.

Starczowzroczność

 

Prezbiopia pojawia się między 40 a 45 rokiem życia. Jest to naturalne zjawisko związane ze starzeniem się oka. Starczowzroczność to utrata ostrości obrazu przy widzeniu z bliska .

Czytanie staje się coraz trudniejsze i masz wrażenie, że Twoje ramiona stają się dłuższe. Starczowzroczność może łączyć się z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością i astygmatyzmem.

Laserowe

Techniki chirurgiczne

Przygotowanie
Chirurg dezynfekuje obszar wokół oka, które jest operowane. Aplikuje kilka kropli znieczulających do oka, a następnie zakłada rozwórkę, aby uniemożliwić mruganie podczas pracy laserem.
Leczenie laserowe
Zabieg laserowy trwa kilkadziesiąt sekund. Usuwa kilka mikronów z powierzchni rogówki, aby zmienić jej kształt i skorygować wadę wzroku. Na koniec aplikowane są lecznicze krople
Usunięcie nabłonka
Laser excimerowy usuwa warstwę ochronną rogówki (nabłonka). Ryzyko infekcji jest zminimalizowane, ponieważ dzięki całkowicie laserowemu oku żadne ciało obce nie wchodzi w kontakt z okiem.

Trans-PRK

Trans-PRK to bezkontaktowa obróbka powierzchni. W PRK (fotokeratektomia refrakcyjna) laser abluje powierzchnię rogówki po oderwaniu mechanicznego nabłonka (szczoteczką lub szpatułką), który stanowi błonę ochronną rogówki. W przypadku Trans-PRK jest to laser excimerowy SCHWIND Amaris 500 produkcji niemieckiej, który bezkontaktowo wykonuje tę wstępną ablację do leczenia refrakcyjnego, czyli do korekcji wzroku.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli do oczu na kilka minut przed operacją, które powodują odrętwienie rogówki. Pacjent jest instalowany na fotelu chirurgicznym zapewniającym idealne ułożenie pod laserem. Zastosowanie retraktora umożliwia utrzymanie oka w pozycji otwartej bez bólu i ryzyka.

Femto-LASIK

FemtoLASIK to technika ALL LASER wymagająca 2 różnych laserów: pierwszy, laser femtosekundowy, wytwarza płatek rogówki, a drugi, laser excimerowy, umożliwia korekcję wzroku.
W tej metodzie laser korygujący widzenie jest aplikowany w grubości rogówki (a nie na jej powierzchni) po laserowym wycięciu płatka tkanki rogówki, który jest umieszczany z powrotem na miejscu po zakończeniu zabiegu.

Pierścień ssący jest umieszczany na oku, aby utrzymać go nieruchomo podczas zabiegu. Cięcie laserem femtosekundowym odbywa się za pomocą fotodysrupcji, bezbolesnego i precyzyjnego działania. Po zakończeniu cięcia chirurg za pomocą szpatułki chirurgicznej unosi tak przecięty płatek rogówki. Następnie można rozpocząć korekcyjną procedurę laserową, która jest ściśle identyczna z PRK powierzchniowym.

Przygotowanie
Chirurg dezynfekuje obszar wokół oka, które jest operowane. Aplikuje kilka kropli znieczulających do oka, a następnie zakłada rozwórkę, aby uniemożliwić mruganie podczas pracy laserem.
Korekcja laserowa
Zabieg laserowy trwa kilkadziesiąt sekund. Usuwa się kilka mikronów powierzchni rogówki, aby zmienić jej kształt i skorygować wadę wzroku.
Otwarcie kaptura
Laser femtosekundowy nacina płatek rogówki (bardzo cienka część), który zostanie podniesiony szpatułką chirurgiczną do zabiegu laserowego, a następnie odwinięty w celu szybszego gojenia.
Zamykanie kaptura
Płat jest odwijany bez żadnych szwów, naturalne gojenie następuje w ciągu 2 do 3 minut. Na oko można nałożyć osłonę ochronną.

Presbymax™

Metoda korekcji starczowzroczności: Presbymax™

Presbymax™ to nieinwazyjna metoda leczenia starczowzroczności (prezbiopii), wykorzystująca te same lasery co przy leczeniu krótkowzroczności (miopii). Leczenie prezbiopii może być łączone lub nie z terapią innych chorób wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu).

W przeciwieństwie do tradycyjnego leczenia laserowego (PRK lub femtoLASIK), na oku tworzy się kilka stref widzenia, podobnie jak w przypadku soczewek kontaktowych lub wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych.

W przypadku widzenia bliskiego, środkowa część rogówki jest wyrzeźbiona, a w przypadku widzenia dalekiego obwód, strefa przejściowa zapewniająca widzenie pośrednie